728 x 90

انتشار جلد اول کتاب چهره جنایت توسط سازمان عدالت برای ایران

کتاب چهره جنایت
کتاب چهره جنایت

سازمان عدالت برای ایران در پیشگفتار جلد اول این کتاب می‌نویسد:

چهار دهه از استقرار جمهوری اسلامی در ایران می‌گذرد که تثبیت و بقای آن بدون نقض گسترده و سازماندهی‌شده‌ٔ حقوق‌بشر ممکن نبوده است. از بالاترین مقامات جمهوری اسلامی تا هزاران نفر از مقامات زیردست، در فهرست بلندبالایی از اقداماتی دست داشته‌اند که برخی از آنها جنایت علیه بشریت محسوب می‌شوند.

"چهره‌ٔ جنایت"، یک مجموعه پنج جلدی است که پرونده‌های حقوقی پانصد نفر از این ناقضان حقوق‌بشر را با هدف در دسترس قرار دادن ابزاری برای پیگیریهای حقوقی، تشکیل پرونده و شکایت علیه این افراد در حال حاضر و در آینده، گردهم آورده است. این پرونده‌ها شامل اطلاعات شخصی، فهرست مسئولیتها و برخی از مهم‌ترین موارد نقض حقوق‌بشر که هر یک از این مقامات در آن دست داشته‌اند، می‌شود. "چهره‌ٔ جنایت" برای نخستین بار به شکل چاپی در اختیار همه کسانی که برای رفع مصونیت عاملان و آمران نقض حقوق‌بشر مبارزه می‌کنند، قرار می‌گیرد تا از آن در مبارزه حقوقی و سیاسی خود علیه این سیستم و عوامل آن استفاده کنند.

 

در جلد اول این مجموعه که پیش روی شماست، پرونده صد ناقض حقوق‌بشر از جمله سیدعلی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، حسن روحانی، رئیس جمهور، سید ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه، صادق آملی لاریجانی، رئیس پیشینِ قوه قضاییه، میرحسین موسوی، نخست‌وزیر سابق قرار دارند. ۲۵تن از این ناقضان حقوق‌بشر در نهادهای زیر نظر رهبری، ۵۰تن در مناصب قضایی، ۳۶نفر در شغلهای دولتی و یک تن از آنان در زمان نمایندگی مجلس، مرتکب نقض حقوق‌بشر شده‌اند.

برخی از این ۱۰۰نفر در مناصب مختلف قضایی، دولتی و یا نهادهای زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی مرتکب نقض حقوق‌بشر شده‌اند.

 

این افراد در فهرست بلندی از موارد نقض حقوق‌بشر از جمله سرکوب، اعتراضات مردمی در دهه ۶۰ و ۷۰، پس از انتخابات سال ۱۳۸۸و دیماه ۱۳۹۶ اعدام‌های دسته‌جمعی در دهه اول پس از انقلاب و سال ۶۷، قتل و شکنجه زندانیان‌سیاسی و به‌خصوص شکنجه جنسی و خشونتهای مبتنی بر جنسیت، سرکوب مخالفان و دگراندیشان، در جریان قتلهای سیاسی دهه ۷۰، ترور مخالفان در خارج از ایران، قتلهای داخل زندان، کشتار و ناپدید کردن دانشجویان در جریان انقلاب فرهنگی و اعتراضات دانشجویی دهه ۷۰و پس از آن، صدور و اجرای احکام سنگسار، قطع اعضای بدن و اعدام برای افراد زیر ۱۸سال، نقض گسترده حقوق زنان به‌خصوص از طریق اجباری کردن حجاب اسلامی، سرکوب اعتراضات گروه‌های اتنیکی در کردستان و سیستان و بلوچستان، نقض حقوق اقلیتهای مذهبی از جمله بهائیان، دراویش گنابادی و مسیحیان، نفرت پراکنی علیه آنان، بازداشت فعالآن مدنی، صنفی، سیاسی و روزنامه‌نگاران، نقض حریم خصوصی کاربران اینترنت و محدود کردن دسترسی آنان به اطلاعات، و مصادره گسترده اموال مخالفان سیاسی و عقیدتی جمهوری اسلامی دست داشته‌اند. شایان ذکر است که ۲۳نفر از این صد مسئول ناقض حقوق‌بشر که در موارد بالا دست داشته‌اند، روحانی هستند....

 

محققاًن، روزنامه‌نگاران و فعالان حوزه دادخواهی در صورتی که تمایل به دریافت نسخه‌ای از این کتاب دارند لطفاً با عدالت برای ایران با نشانی زیر تماس بگیرند:

info@justiceforiran.org

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/1d692a06-19a9-43e3-a529-514355a2c241"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات