728 x 90

سناتور جوزف لیبرمن: تحریم‌ها بایستی به‌شدت اعمال شوند و تدابیر افزوده نیز بایستی شروع شوند

سناتور جوزف لیبرمن
سناتور جوزف لیبرمن

سناتور جوزف لیبرمن رئیس گروه یوآنی(اتحاد علیه ایران اتمی) و مدیر اجرایی آن سفیر مارک والاس بیانیه مشترکی را در رابطه با تصمیم آمریکا مبنی بر پایان دادن به معافیتهای نفتی رژیم ایران صادر کردند.

آنها در بیانیه خود تصمیم مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا را مورد تحسین قرار دادند که اعلام کرد معافیتهای نفتی از دوم ماه مه به‌طور کامل منقضی می‌شوند و با شروع ماه آینده هیچ کشوری از ایران نفت خریداری نمی‌کند مگر این‌که با تحریم‌های آمریکا مواجه شود.

جوزف لیبرمن گفت: «این گامی ضروری در کمپین فشار حداکثری علیه رفتار بدخواهانه رژیم ایران است. تهران به‌زودی درخواهد یافت که دیگر برایش نمی‌صرفد به نقش خود به‌عنوان یک عامل نامطلوب در پهنه جهانی ادامه بدهد».

 

در این بیانیه تاکید شده است تحریم‌ها بایستی به‌شدت اعمال شوند و تدابیر افزوده نیز بایستی شروع شوند از جمله منع خرید محصولات پتروشیمی رژیم ایران و قطع کامل بانک‌های ایران از سوئیفت.

قطع دسترسی ایران به تجارت خارجی و بانکداری بین‌المللی به قطع تأمین مالی ساختار تروریستی ایران کمک می‌کند.

 

لازم به یادآوری است روز دوشنبه ۲ اردیبهشت رئیس‌جمهور آمریکا تمامی معافیتهای مربوط به فروش نفت که برای هشت کشور در نظر گرفته شده بود را لغو کرد.

 

رویترز، از واشنگتن گزارش داد: پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه تصمیم گرفت تا تمامی معافیتهای اقتصادی که برای هشت کشور صادر شده بود تا آنها بتوانند نفت ایران را بدون مواجه شدن با تحریم‌های آمریکا خریداری کنند خاتمه دهد و در عین‌حال به بازار جهانی نفت اطمینان داد نفت لازم توسط امارات متحده عرابی و عربستان سعودی تأمین می‌شود.

 

کاخ سفید افزود: بازارهای نفت همزمان با پایان دادن به معافیت‌های مشتریان نفتی رژیم ایران در ثبات به‌سر می‌برند و کشورهای نفت‌خیز دیگر مانند امارات متحده عربی و عربستان سعودی نفت مورد نیاز را تأمین خواهند کرد.

 

دولت آمریکا پس از بازگرداندن تحریم‌ها علیه رژیم آخوندی، به کشورهای چین، ترکیه، هند، کره جنوبی، ژاپن، تایوان، ایتالیا و یونان در خرید نفت از رژیم معافیت داده بود. این معافیت در روز ۱۲اردیبهشت به پایان می‌رسد و دیگر هیچ کشوری مجاز به خرید نفت از رژیم آخوندی نیست.

 

وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی خود در روز دوشنبه ۲اردیبهشت اعلام کرد: تقریباً یک‌سال پیش، به‌دنبال خروج از توافق اتمی ایران، پرزیدنت ترامپ سخت‌ترین کارزار فشار در تاریخ را علیه جمهوری اسلامی ایران برقرار کر د. هدف کماکان روشن است. محروم ساختن رژیم یاغی حاکم بر ایران از پولی که برای بی‌ثبات‌سازی خاورمیانه ۴دهه است، استفاده می‌کند.

وی افزود: نزدیک به ۴۰% درآمد رژیم از فروش نفت حاصل می‌شود و این منبع شماره یک پول نقد برای رژیم است. قبل از شروع تحریم‌های ما، ایران تا ۵۰میلیارد دلار در سال درآمد نفتی داشت. تخمین ما این است که رویهم رفته تا امروز، تحریم‌های ما رژیم را کاملاً از بیش از ۱۰میلیارد دلار محروم کرده است.

 

مایک پومپئو افزود: رژیم از این پول برای حمایت از گروه‌های تروریستی مانند حماس و حزب‌الله، و ادامه دادن به توسعه موشکی خود در نقض قطعنامه ۲۲۳۱شورای امنیت ملل ‌متحد استفاده می‌کرد و بحران انسانی در یمن را تداوم می‌داد.

هدف ما این است کشورها به‌طور کامل از خرید نفت از حکومت ایران خودداری کنند.

وی اضافه کرد: ما برای رژیم ایران روشن ساخته‌ایم: به‌دنبال کردن تسلیحات اتمی پایان دهید، به آزمایش و تکثیر موشکهای بالستیک پایان دهید، به حمایت از تروریسم و دست زدن به تروریسم پایان دهید، به بازداشت خودسرانه اتباع آمریکا پایان دهید.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات